Jak vybrat dětskou výživu

Ako vybrať detskú výživu

Všetci asi chceme, aby naše deti jedli zdravo a ideálne všetko, čo im ponúkneme. Ide to. Len musíme začať od seba. Deti sa totiž nedajú okabátiť. Ako náhle uvidia, že sa rýpeme v jedle a po večeroch sa napchávame zemiačikmi, budú to robiť tiež. V jedle a pri výchove 100% platí: „Čo sa v mladosti naučíš …“

Čo si ustrážiť pri nákupe výživy

Všeobecne platí, že pridaný cukor, soľ, korenie, umelé farbivá a chemické konzervanty sú fuj. Určite pre malé bábätká.

Pri vyberaní detskej výživy preto starostlivo čítajte etikety. Niektoré „detské“ potraviny obsahujú zložky, ktoré vaše deti bezprostredne neohrozia, zároveň ale nemajú žiadny prínos pre ich zdravie.

So zavádzaním príkrmov vám najlepšie poradí detský lekár.

Príkrmy

Do príkrmov sa môžete naplno pustiť od 6. mesiaca. Ako?

  1. Prvé denné jedlo je zelenina. Najskôr jeden druh, po 3–4 dňoch ďalší. Keby dieťa nejakú potravinu dobre neznášalo, ľahšie tak spoznáte, ktorá to bola.

    Začínajte pozvoľna po pár lyžičkách, potom dokŕmte mliečkom. Keď bude papať asi 4 druhy zeleniny, môžete na poludnie nahradiť jedno dojčenie celou porciou príkrmu. Na zapitie mu dajte vodu alebo mlieko.

  2. Už zje celú porciu zeleniny? Pridajte chudé mäso.

  3. Ovocie mu dajte, až bude pekne jesť zeleninu s mäsom. Keby ste začali ovocím, môže si drobec zvyknúť na sladké a zeleninu potom odmietať.

  4. Pokiaľ mu pevná strava chutí, vyskúšajte namiesto ranného mliečka na raňajky kašu. Je to skvelý zdroj energie na celý deň.

  5. Od 8. mesiaca pridajte biely jogurt. Nedávajte pribináčiky a iné sladké krémiky – bývajú z tvarohu, ktorý dieťa do 1 roka nesmie, pretože zaťažuje obličky. Ak jogurt odmieta, môžete do neho skúsiť rozmixovať trochu ovocia alebo rozdrobiť piškóty. Alebo zostaňte pri mliečku, dôležité je, že drobec dostane svoju mliečnu porciu.

Koľko toho zje?

Najskôr tak 1–2 lyžičky. Navyše si sotva lizne a bude to tiecť všade. Obrňte sa trpezlivosťou, obaľte igelitom … Plnú dávku zje väčšinou najskôr za mesiac.

Prečo to odmieta?

Novú chuť nepozná a musí si na ňu zvyknúť. Pokojne 10×, než vám tú brokolicu milostivo akceptuje.

Domáce alebo kúpené?

Príkrmy si môžete navariť dopredu a zamraziť v špeciálnych téglikoch, alebo kúpiť hotové v pohároch. Pri domácom jedle ľahko ovplyvníte zloženie. Kupované šetrí čas a spĺňa prísne normy, takže sa nemusíte báť, že by v ňom bolo niečo zlé.

Skúšajte rôzne značky

Nájdete tak tú, ktorá bude vášmu dieťaťu vyhovovať najviac.

Desiate

Desiate sú ideálne na to, aby sa dieťa naučilo jesť samo. Keď mu do ruky dáte detskú chrumku, sušienku a neskôr kus ovocia, zabaví sa, nakŕmi a urobí obrovský krok k samostatnosti.

Špeciálne sušienky a chrumky môžete podávať už od 6. mesiaca. Zvládnu ich rozžužlať aj malí bezzubkovia, v puse sa im veľmi rýchlo rozpustia. Niektoré navyše pomáhajú masírovať ďasienka pri prerezávaní zubov.

Na desiatu sú skvelé ovocné príkrmy. Ľahko ich uvaríte doma alebo kúpite v pohári, prípadne v praktickej kapsičke, ktorú dieťa dokáže samo vycucať.

Ako náhle dieťaťu narastú zuby, dajte mu kus banánu, nastrúhaného jabĺčka alebo uhorky.

Do 2 rokov odporúčame deťom tvrdé ovocie a zeleninu skôr strúhať než krájať na malé kúsky, aby im nezaskočilo.

Pitie

Najskôr materské mlieko, v prípade potreby umelé. Potom voda, nesladený detský čaj a výnimočne riedená ovocná šťava. Keď deti nenaučíte na sladké pitie, nebudú ho chcieť. Žiadna veda.

Najmenej do 1. narodenín deti nemajú piť obyčajné kravské mlieko, môžu kefír. Od 1 roka je možné kravské mlieko dávať, ale aj tak skôr po lyžičkách.

Batoľatá by mali vypiť 0,5 l mlieka denne. Čo s tým? Odporúča sa dlhé dojčenie, prípadne umelé mlieko. Niekto dáva kozie mlieko, ale ani to nemá úplne vhodné zloženie a pri dlhodobom podávaní môže spôsobiť chudokrvnosť.