Ako vybrať detský matrac

Ako vybrať detský matrac

Správna podpora telíčka a priedušnosť sú základné parametre, na ktoré sa pri výbere matraca pre drobcov chcete zamerať. Má na neho vplyv jeho veľkosť, jadro aj poťah.

Pri nákupe sa oplatí nešetriť. Zle spiace dieťa = nevyspatá celá rodina. Navyše nekvalitný matrac môže spôsobiť ťažkosti s chrbticou na celý život. :(

Veľkosť matraca

 • Pre bábätká
  Štandardná veľkosť postieľky pre deti do 3 rokov je 120×60 cm

 • Pre predškolákov
  Veľkosť postele pre deti 3–7 rokov je + – 160×70 cm

 • Pre pubertiakov
  Deťom +7 rokov sa už väčšinou kupuje bežný matrac + – 90×200 cm

Existujú tiež matrace do kolísok, kočíkov i cestovné matrace. Najlepšie je kupovať originálne príslušenstvo, ktoré perfektne padne tam, kam potrebujete.

Jadro matraca

Nesmie byť ani príliš tvrdé (tlačí na chrbticu) ani veľmi mäkké (neposkytuje podporu chrbtice). Na stupnici tvrdosti 1–5 by to mala byť 3 alebo 4. Niektoré detské matrace majú jednu stranu tvrdšiu a druhú mäkšiu.

 • Kokosové jadro
  Býva ideálne tvrdé a priedušné, nesmie sa ale namočiť (používajte nepriepustnú podložku).

 • Jadro zo studenej peny
  Pôsobením tepla mäkne, a tým sa prispôsobuje tvaru ľudského tela.

 • Viscoelastické jadro
  Ide o vylepšený typ studenej peny, viac vydrží.

 • Latexová pena
  Zmes syntetického a prírodného latexu, prispôsobuje sa ľudskému telu. Je drahší, môže byť príliš mäkký a je potrebné mať kvalitný rošt.

 • Pružinový matrac
  Je veľmi priedušný a vydrží viac než penový. Je drahší.

 • Molitanový matrac
  Najlacnejší druh, pozor na dostatočnú hrúbku, tvrdosť. Dieťa sa na ňom môže prehrievať.

Poťah matraca

Občas ho budete chcieť vyprať, musí sa teda dať ľahko zložiť. Poťah v sebe môže mať všitú nepriepustnú vrstvu, pravdepodobnejšie ale je, že nepriepustnú podložku budete musieť kúpiť zvlášť (odporúčame aspoň 2–3 na striedačku, pretože precikaný matrac poriadne nevyčistíte). Strážte si teda priedušnosť aj u nej.

Z materiálov vyberajte skôr prírodné (bavlna, vlna) alebo hypoalergénne duté vlákno. Dôležité je, aby sa kvôli nekvalitnému povlaku drobec neprehrieval.

TIP: Životnosť matraca je 5-7 rokov. Po tejto dobe je potrebné ho vymeniť aj keď na prvý pohľad vyzerá v poriadku. Žije v ňom množstvo roztočov.